Zalety i Wady czyli WordPress od kuchni

Nie ulega wątpliwości, że jestem fanem WordPressa, ale jak każda rzecz na świecie posiada on swoje wady i zalety, które nie powinny być tajemnicą dla osób planujących zacząć swoją przygodę z tworzeniem stron internetowych.
Zacznę od tego, że ten materiał nie będzie kolejnym którego celem jest przekonać  do tego, aby każdy kto chce zbudować swoją stronę internetową korzystał z WordPressa, a jego potężna ilość zalet przyćmiewa wady, które posiada.

Nie jest to moim celem, tym bardziej że każdy ma wolność wyboru i wybierze CMS, który dla niego będzie odpowiednim, a nie dlatego że tak piszą w Internecie.

Jednak zalety WP jako kreatora do tworzenia stron WWW z pewnością zasługuje na wyjątkowy materiał, który zobrazuje dlaczego Worpdress jest tak popularny i dlaczego warto z niego korzystać, ale również w przejrzysty i zrozumiały sposób pokaże jego wady.

Zacznijmy od podstaw

W samym temacie WordPressa często powstają sprzeczne informacje i nieporozumienie, że jest to kreator służący tylko do budowy blogów. Oczywiście, WordPress powstał z myślą o blogerach, ale na przestrzeni lat ewoluował do pierwotnego stanu i na tę chwilę jest jedną z najbardziej popularnych platform do tworzenia stron WWW jak i do tworzenia e-sklepów.

Przede wszystkim WordPress daje nam pełną kontrolę nad naszą stroną, a co najważniejsze do jej stworzenia nie trzeba być programistą. Oczywiście znajomość php, css’a, html’a czy js’a znacznie ułatwi pracę, pozwoli na tworzenie naprawdę skomplikowanych i profesjonalnych projektów, ale bez ich znajomości nawet najbardziej zielona w temacie tworzenia stron osoba bez problemu poradzi sobie z tym CMS’em.

Wady i zalety…czyli wypunktujmy WP

1.WordPress – Dlaczego właśnie on?
2.Zalety WordPressa
3.Wady WordPressa
4.WordPress – dla kogo?

Dlaczego warto wybrać ten CMS ?

Powodów aby wybrać WP jest naprawdę sporo. Przede wszystkim WordPress jest systemem, który napędza ponad 30% wszystkich stron na świecie. Dzięki swojej prostocie w zarządzaniu z WordPressa korzysta wiele potężnych marek takich jak:
– Sony Music
– The White House
– New York Post
– LL Cool J
– Snoop Dogg
– Rolling Stone

WordPress stał się absolutnym liderem na świecie dzięki niezwykle prostemu i elastycznemu systemowi zarządzania treścią. Dodatkowo w sieci jest mnóstwo materiałów, szkoleń czy kursów na temat budowania stron właśnie w oparciu o ten CMS. Sam osobiście polecam zakładaniestronwww.pl czyli Pana Dariusza Pichalskiego, człowieka który zaszczepił we mnie miłość właśnie do WordPressa.
Pan Dariusz posiada na swoim kanale mnóstwo poradników, które nawet największemu laikowi pomogą w stworzeniu swoje strony internetowej. Dodatkowo posiada on swój autorski kurs, który również serdecznie polecam. Znajdziesz tam wszystko to czego potrzebuje każdy początkujący twórca.

Zalety WordPress’a

Łatwy i elastyczny interfejs, funkcjonalność czy intuicyjność – to tylko kilka z wielu powodów, przez które WordPress stał się tak popularnym system.

Prostota

WordPress jest najbardziej intuicyjnym systemem CMS jaki kiedykolwiek powstał do tworzenia stron WWW. Sam panel administracyjny jest bardzo przejrzysty i dobrze zaplanowany tak aby każdy użytkownik potrafił się odnaleźć nawet po pierwszym zalogowaniu. Zarządzanie ustawieniami i aktualizacjami jest bardzo prostym i zrozumiałym elementem nawet dla tych, którzy nigdy nie mieli styczności z tworzeniem stron WWW.

Łatwość w użyciu

WordPress nie wymaga kodowania. W przeciwieństwie na przykład do Joomla nie wymaga znajomości PHP czy HTML. Oczywiście, jak już wspomniałem wcześniej, znajomość kodowania znacznie ułatwia pracę i pozwala na stworzenie naprawdę wielu niezależnych elementów, ale bez tego każdy jest w stanie sobie poradzić bez problemu. Funkcja instalowania wtyczek czy motywów pozwala w prosty sposób zmienić funkcjonowanie strony. Wystarczy, że wybierzesz interesujący Cię szablon lub wtyczkę i zainstalujesz je na swoim WordPressie.

Ergonomia

WordPress jest nieustannie rozwijany i modyfikowany przez programistów, developerów i freelancerów dzięki czemu wciąż narasta zainteresowanie jego funkcjonalnością. Codziennie tworzone są nowe wtyczki i motywy, które występują w wersji darmowej lub komercyjnej.
W prosty sposób panel zarządzania można dostosować do swoich potrzeb. Dedykowane wtyczki, z których WordPress jest znany, pozwalają na stworzenie strony firmowej, e-sklepu, a nawet w pełni funkcjonalnego portalu takiego jak Allegro czy Facebook.

Zarządzanie design’em i treścią

Elementor – jest jedną z najbardziej popularnych wtyczek, która pozwala na zarządzane design’em strony oraz treścią. W prosty sposób za pomocą metody (przeciągnij, upuść) można stworzyć naprawdę profesjonalny wygląd, który zachęci do odwiedzania potencjalnych odbiorców czy klientów. Oczywiście Elementor jest jedną z wielu wtyczek, które umożliwiają edycję naszej strony.

Pełna responsywność ( kontrola mobilna )

Decydując się na WordPressa jako CMS masz pełną kontrolę nad Twoją stroną internetową. Każda współczesna strona WordPress jest stroną responsywną RWD. Zarządzanie wyglądem i funkcjami strony opartej o WordPress jest niezwykle proste również na urządzeniach mobilnych – tabletach i smartfonach.

Sklepy internetowe

WordPress & Woocommerce – i tak naprawdę nie musiał bym tutaj nic więcej pisać, jednak dla mniej wtajemniczonych pozwolę sobie napisać kilka słów. Woocommerce jest dedykowaną wtyczką sklepową, dzięki której bez problemu będziesz wstanie przekształcić swoją stronę internetową w pełni funkcjonalny sklep WWW. Woocommerce jest obecnie najczęściej wybieraną wtyczką na rynku e-Commerce w udziale aż 25%. Platforma w bardzo prosty sposób umożliwia zarządzanie zamówieniami, produktami czy wysyłką. A to wszystko dostępne w jednym prostym panelu administratora.

Integracje

Popularność WordPress’a sprawiła, że wiele firm i aplikacji posiada już integracje dla zarządzania stroną WWW czy e-sklepem. Platformy wysyłkowe, bramki płatnicze, zarządzanie marketingiem czy prowadzenie newsletteru jest banalnie proste dzięki integracji WordPress i Woocommerce.

Pozycjonowanie  (SEO)

WordPress sam w sobie jest bardzo przyjazną platformą dla SEO. Można śmiało użyć stwierdzenia, że strony budowane na WordPressie bardzo lubią się z Google i vice versa. Wysokiej jakości kod, z którego składa się platforma powoduje, że Google wręcz darzy WordPress ogromną miłością. Dlatego strony budowane w oparciu o WP mają tendencję do osiągania wyższych wyników w wyszukiwaniu.

Dodatkowo istnieje wtyczka Yoast SEO, która w prosty sposób pozwala na dostosowanie treści oraz słów kluczowych, dzięki czemu nasz wynik w Google na pewno się poprawi. Oczywiście jest to tylko narzędzie, które w żaden sposób nie pozwoli uzyskać takiego wyniku jak profesjonalna firma, która zajmuje się pozycjonowaniem, ale na pewno w pewnym stopniu pozwoli Ci poprawić wynik w wyszukiwarce.

Brak opłat

WordPress jest tak zwaną platformą Open Source, czyli krótko mówiąc jest w pełni darmowy.
Co ważne, system sam przypomina nam o darmowych aktualizacjach nie tylko dla samego WordPress’a, ale również dla wtyczek, które mamy aktualnie zainstalowane. Jednak nie wszystko jest takie kolorowe. Większość wtyczek w podstawowej formie jest darmowa, jednak jeśli będziemy chcieli uzyskać dostęp do bardziej rozbudowanych funkcji, niestety będziemy musieli za nie zapłacić.

Wady WordPress’a

No i przechodzimy do tej mniej przyjemnej części, czyli do wad naszego omawianego systemu zarządzania treścią. Jak już wspomniałem wcześniej, WordPress nie jest doskonały i jak każdy inny produkt posiada wady, o których warto wspomnieć żeby każdy miał klarowny i przejrzysty obraz sytuacji. Napisałem, że jest to „mniej przyjemna część”, ponieważ ciężko się piszę o negatywach systemu, który jest tak naprawdę ze mną każdego dnia, i z którym pracuję już naprawdę bardzo długi czas. Jednak mimo wszystko muszę być obiektywny w stosunku do oceny, i mimo że uważam WordPress za najlepszą platformę dla każdej osoby, która chce zacząć swoją przygodę z tworzeniem stron internetowych, to obok wad nie można przejść obojętnie.

Wtyczki

Na rynku obecnie dostępnych jest około 75 tys. darmowych wtyczek i ta liczba z dnia na dzień się powiększa. Często wybór tej odpowiedniej wtyczki wymaga wiedzy i doświadczenia lub zwyczajnie cierpliwości do tego, aby znaleźć tą odpowiednią, która spełni nasze oczekiwania. Krótko mówiąc, jeśli nie będziemy w stanie określić z góry funkcjonalności danej wtyczki, nie obejdzie się bez jej przetestowania.

Wydajność

Wtyczki są idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie znają kodowania. Jednak nadmierna ich ilość znacznie wpływa na wydajność strony, a co za tym idzie – wpływa to na niekorzystny wyniki w testach, przez co nasz wynik w SEO może się pogorszyć. Warto tutaj wspomnieć o tym, że wydajność strony wpływa na wyniki pozycjonowania. Co prawda nie wszystkie elementy optymalizacji, takie jak np. „ zasoby blokujące renderowanie”, mają bezpośredni wpływ na wynik w kategorii wydajność, ale zły wynik w dużej mierze może pogorszyć naszą pozycję. Jest to oficjalnie potwierdzone przez Google.

Bezpieczeństwo

Popularność platformy niesie za sobą wiele zagrożeń takich jak narażenie na ataki czy wirusy.
Dlatego decydując się na WordPress warto pamiętać o kilku ważnych element. Przede wszystkim przeprowadzanie regularnych aktualizacji czy regularne tworzenie kopii zapasowych strony ( tzw. Back-up ). To są najbardziej podstawowe elementy, które trzeba wprowadzić do rutyny prowadzenia strony internetowej. Oczywiście instalacja odpowiedniego pluginu, które pomoże nam dodatkowo zabezpieczyć stronę również jest zalecana, jednak miejmy na uwadze również punkt powyżej, czyli wydajność w kwestii przesadnej ilości zainstalowanych wtyczek. Są również krótkie skrypty, które w prosty sposób pomagają zabezpieczyć naszą stronę i na pewno o tym też stworzę krótki materiał, ale już teraz mogę was odesłać do wujka Google, gdzie na pewno znajdziecie setki materiałów dotyczących bezpieczeństwa.

Kodowanie

Jak już wiadomo, aby korzystać z WordPress’a znajomość kodowania jest nam po prostu zbędna.
Jednak w dużej mierze podstawowa znajomość CSS’a czy HTML’u znacznie ułatwia edycję strony, szczególnie kiedy chcemy edytować element, którego nie możemy edytować z poziomu kreatora.
Na pewno wiele osób nabędzie te umiejętności w trakcie tworzenia stron, kiedy natchną się na problem, który można będzie zmienić jedynie za pomocą kodu. Dodatkowo modyfikacja struktury wymaga również znajomości języka PHP.

Dla kogo jest WordPress ?

Znając już zalety i wady WordPress’a, możemy śmiało określić niszę, dla której platforma ta będzie idealnym narzędziem. WordPress śmiało można polecić szczególnie osobom prywatnym i firmom jako system, dzięki któremu będą mogli rozwijać swoje działania w Internecie.

Dostosowanie do indywidualnych potrzeb jest czymś czym na pewno WordPress wyróżnia się wśród pozostałych systemów zarządzania treścią. WordPress jako system otwarty pozwala na modyfikacje swojego kodu, dlatego szczególnie chętnie będą korzystać z niego firmy nastawione na globalny rozwój w Internecie.

Podsumowanie

Jak łatwo zauważyć, wymieniłem więcej zalet niż wad, które posiada WordPress, i nie jest to spowodowane tym, że chcę wam udowodnić jaki to nie jest wspaniały system zarządzania treścią, ale dla mnie jako dla osoby zajmującej się na co dzień tworzeniem stron i sklepów internetowych jest to narzędzie, która posiada nieograniczone możliwości rozbudowy i rozwoju.
Sam byłem kiedyś tą osobą, która zaczynała swoją przygodę z WordPressem, sam szukałem materiałów na jego temat, rozwiązań, podpowiedzi, aż doszedłem do momentu, w którym tak mnie zafascynowała ta platforma, że nie wyobrażam sobie na ten moment innego rozwiązania dla budowy własnej strony WWW. Rzecz jasna jest to tylko i wyłącznie moje zdanie i wiem, że znajdzie się wielu życzliwych, którzy będą starali się podważyć ten materiał, co w pełni szanuję, a wręcz zachęcam do tego. Bo tak naprawdę każdy jest inny i każdy wybierze taką platformę, na której odnajdzie się bez problemu. Jedni będą zwolennikami Wix, inni powiedzą, że najlepsza jest Joomla, a jeszcze inni powiedzą, że WordPress przy Shoplo to kicz i tandeta. I wiecie co ? – Zgodzę się z nimi. Bo w przypadku wybrania odpowiedniej platformy, nie ma argumentu, który przeważy na korzyść którejś z nich. Bo każda posiada swoje wady i zalety, ale najistotniejsze jest to, żeby prostota jej użytkowania odpowiadała danej osobie. Mi odpowiada WordPress i jest za nim cały sercem – forever and ever.

Jak Odmienić Wygląd Twojego Sklepu WooCommerce: Prosty Przewodnik po Stylizacji Tytułów Produktów

Imię:


Nazwisko:


Adres email:


Nazwa Twojej firmy:


NIP Twojej firmy

REGON Twojej firmy



Adres Twojej firmy

Ulica

Kod pocztowy

Miasto

Wybierz bramkę płatniczą na Twojej stronie